Trapery, Kobiety

683 liczba wyników

Trapery, czyli buty na każdą okazję

Każdy kto lubi dalekie, piesze wyprawy albo górskie wędrówki powinien zaopatrzyć się w trapery. To idealne buty także dla tych osób, które od czasu do czasu lubią poczuć, że stoją mocno stoi na ziemi. Wysokie, usztywnione w kostce, chronią ją przed zwichnięciem. Mają zazwyczaj grubą podeszwę, której niestraszne najbardziej wyboiste trasy ani najgłębsze kałuże. Często wykonane są z wodoodpornych materiałów, utrzymujących stałą temperaturę wewnątrz buta. Posiadaczom porządnych traperów nie straszne śnieg, deszcz czy mróz ani nawet słońce. Są ich na rynku dziesiątki rodzajów, fasonów i kolorów, na każdą wycieczkę i na każdą wspinaczkę, latem, jesienią i zimą. Trapery występują nawet w wersji ultra eleganckiej, odpowiedniej na bal. ### Ważne cechy traperów

Przyjrzyjmy się zatem, co dokładnie mogą nam zaoferować producenci butów typu traper. Można zaryzykować twierdzenie, że najważniejszą częścią tego rodzaju butów jest podeszwa. Co producent, to inne ulepszenia i pomysły jak zadbać o stopę wędrowca.Charakterystyczna podeszwa butów Dr. Martens ma wbudowaną poduszkę powietrzną. Jej celem jest ochrona stopy przed wstrząsami. Twórca marki, dr Klaus Märtens doznał kontuzji w trakcie narciarskich wakacji w Alpach w 1945 roku i tak zmodyfikował swoje wojskowe obuwie aby chodziło mu się wygodnie. Podeszwy w pierwszych Martensach były wykonane z gumy z odpadów z opon samolotów Luftwaffe, która doskonale amortyzowała wstrząsy nawet przy bieganiu.Równie wyrafinowana jest podeszwa butów marki Timberland. Wykonana jest zgodnie ze specjalnym systemem Sensorflex. Składa się z trzech warstw, z których każda ma inne zastosowanie: jedna daje stopie wsparcie, druga amortyzację, a trzecia elastyczność.Jeszcze bardziej złożonym wynalazkiem są podeszwy w niektórych modelach firmy CAT Footwear, wykonane według technologii Vibram Arctic Grip. Otóż gumowa podeszwa w tych butach, gwarantuje doskonałą przyczepność nawet na mokrym lodzie, nie rysuje się, trudno ją zniszczyć, a do tego przy spadku temperatury poniżej zera zmienia kolor z białego na niebieski!

Popularne marki

Kupując trapery, oprócz podeszwy warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, cechy materiału z jakiego są zrobione oraz fakt czy w razie jakiejś awarii łatwo je naprawić. Niektóre marki oferują autoryzowane punkty napraw swoich butów.
Nikogo pewno nie zaskoczy fakt, że, im wyższa cena tym wyższa jakość obuwia.Najbardziej znane marki obok Dr. Martens, Timberland czy CAT Footwear to: Camper, Palladium, Rieker, Salomon, ECCO.Buty tych producentów wykonane są z materiałów, które oddychają, trudno ulegają zabrudzeniu, a nawet zapobiegają rozwojowi bakterii wewnątrz buta. Oczywiście większość ma także walory praktyczne: łatwo dostosowują się do kształtu stopy, nie uciskają, łatwo je zawiązać, rozwiązać i zdjąć.Warto zainwestować w dobre trapery, będą służyć przez kilka a nawet kilkanaście lat!

OSTATNIE PARY
Strona 1 z 12

liczba wyników 683
Korzystając z naszej strony, zgadzasz się na używanie cookies. Czytaj więcejOK